Laster Arrangementer

« Alle Arrangementer

  • Dette arrangement har allerede funnet sted.

TEMAKVELD; TITO – PostTITO – BALKAN med Svein Mønnesland og Inger Skjelsbæk

28. oktober | 17:00 - 22:00

OBS! Husk frist for kjøp av billetter: senest søndag 26. oktober.
FSU inviterer til TEMAKVELD med fokus på tidligere Jugoslavia og dagens Balkan. Den 20. mai arrangerte vi en GEORGISK AFTEN, et vellykket arrangement som ga mersmak. Vi frister derfor denne gangen med en BALKAN-AFTEN over samme lest og håper på fullt hus i Varmesentralen den 28. oktober. Vi rigger langbord og legger til rette for ny kunnskap, nye bekjentskaper og god stemning.

VELKOMMEN til TEMAKVELD!

PRIS : Kr. 500
Billetter (inntil 2 billetter pr medlem) kan kjøpes på Min Side nå og inkluderer konsert, to forelesninger, mat og vin.

Program (med forbehold om endringer)

  • 17.00 Baren åpner
  • 18.00 KONSERT Tarik Mesic – Trekkspill
  • 18.20 FORELESNINGER
    • Svein Mønnesland – Hvorfor ble det krig?
  • 19.30 BALKAN-MÅLTID
    • Cevapi / Ćevapčići  er en rett som har sitt opphav på Balkan. Retten består av pølselignende kjøttbiter av oppmalt kjøtt. Kjøttet er krydret med smaksfremmende urter og serveres med ajvar (laget av paprika og aubergine), løk og ferskt lepinjebrød.
    • VINSMAKING med vin fra regionen
  • 22.00 AVSLUTNING

MERK: PÅMELDING senest søndag 26. oktober

Svein Mønnesland – Hvorfor ble det krig?

Mønnesland er en norsk slavist og professor emeritus i slaviske språk ved Universitetet i Oslo (UiO). Faglige kompetanseområder er slavisk filologi, Balkan-studier og Jugoslavisk kulturhistorie samt bosnisk, kroatisk og serbisk.

Mønnesland ble cand. philol. ved UiO i 1969 og var fra 1971 universitetslektor i serbokroatisk. Han ble utnevnt til professor i slaviske språk ved UiO i 1979. Han har skrevet en rekke bøker og artikler om slavisk lingvistikk, litteratur og kulturhistorie og har innehatt en rekke verv, blant annet som nordisk representant i Den internasjonale komite for Øst-Europa-forskning og i styret for Institutt for sammenlignende kulturforskning. Han har vært aktiv med utadrettet virksomhet, særlig i forbindelse med konfliktene på Balkan på 1990-tallet.

Inger Skjelsbæk – Krigen i Bosnia og dens etterliv (MERK: Dessverre sykdomsforfall – Forelesningen settes opp over nyttår)

Med utgangspunkt i sin bok Sarajevos roser (2024) vil hun fokusere på følgene av Jugoslavias fall, krigen i Bosnia og hva denne medførte for flere av Bosnias kvinner.

Inger Skjelsbæk er en norsk kjønnsforsker ansatt ved Senter for tverrfaglig kjønnsforskning. Hun var førsteamanuensis i kultur- og samfunnspsykologi ved Psykologisk institutt ved Universitetet i Oslo (UiO) fra 2015 til 2019. Hun ble professor i kjønnsforskning ved Senter for tverrfaglig kjønnsforskning og var instituttleder i perioden 2021- 2024. Hun har også vært temaleder for kjønn og ekstremisme ved Senter for ekstremismeforskning siden 2016. Skjelbæk har vært knyttet til Institutt for fredsforskning (PRIO) siden 1996, var assisterende direktør ved instituttet fra 2009 til 2015 og har nå en bistilling der. Hun har særlig forsket på konflikten i Bosnia-Hercegovina, spesielt kvalitative studier av kvinners situasjon.

 

 

Detaljer

Sted

Skroll til toppen