Laster Arrangementer

« Alle Arrangementer

Odd Isungset – Karikaturstriden – en kamp om ytringsfriheten

7. april | 11:00 - 12:30

Da den danske avisen Jyllandsposten og Magazinet her hjemme publiserte karikaturtegninger av profeten Muhammed høsten 2005, utløste det store demonstrasjoner i Midtøsten. I februar 2006 ble Norges ambassade i Syria brent ned av rasende demonstranter som hevdet at de protesterte mot karikaturene.

Journalist og forfatter Odd Isungset viser at dette bare er halve sannheten. Hans bok «Dei fordømte karikaturane» bygger blant annet på fortrolig kommunikasjon mellom Utenriksdepartementet og norske ambassader i Midtøsten.

Isungset gir oss ny innsikt om maktspillet bak karikaturstriden, og hvilket press daværende utenriksminister Jonas Gahr Støre og redaktør av Magazinet, Vebjørn Selbekk ble utsatt for.

Isungset har lang fartstid som gravejournalist i NRK og TV 2, og har vært redaktør for Brennpunkt og Dokument 2. Han er prisbelønnet for sitt arbeid med hva som skjedde etter drapsforsøket på forlagssjef William Nygaard i 1993. Isungset var leder for Pressens Faglige Utvalg fra 2004 til 2010, der han blant annet var med på å frikjenne Magazinet da avisen ble klaget inn fordi den publiserte Muhammedtegningene.

Detaljer

Sted